znajomego:
Powiadom znajomego:
Najważniejsze zmiany w zasadach połowu na wodach koła PZW Niepołomice w 2024.
1. Zmniejszenie limitu zabieranych ryb do 15 szt./rok (dotyczy szczupaka i karpia)
2. Utrzymanie zakazu zabierania amura
3. Wprowadzamy zezwolenie za 1 zł dla Członka Uczestnika do 16-tego roku życia włącznie,
jednak bez prawa zabierania ryb.
Opłaty za zezwolenie:
1. Opłata pełna - 400 zł
2. Opłata ulgowa - 250 zł
3. Członek uczestnik - 120 zł z prawem zabierania ryb (połowa limitu)
4. Członek uczestnik - 1zł bez prawa zabierania ryb.
Podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb na łowisku „Wola Batorska” i „Przylasek Rusiecki” zbiornik nr. 6.
1. Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką, zabezpieczone hologramem, ważne jest wraz z kartą wędkarską i legitymacją członkowską PZW. Uprawnia do dokonywania amatorskiego połowu ryb wędką na łowisku „Wola Batorska” położonym w miejscowości Wola Batorska i na łowisku „Przylasek Rusiecki” zbiornik nr. 6 położonym w miejscowości Kraków użytkowanym przez Zarząd Koła Niepołomice, Okręg PZW w Krakowie, zwany dalej ZK Niepołomice, po wniesieniu odpowiedniej składki przyjętej uchwałą ZK Niepołomice.
2. Podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb na łowisku „Wola Batorska” i „Przylasek Rusiecki” zbiornik nr. 6 regulują przepisy prawne ze szczególnym uwzględnieniem Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rybactwie śródlądowym Dz.U. 2022 poz. 883, oraz wydane na jego podstawie.
3. ZK Niepołomice zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w ciągu roku do niniejszego zezwolenia bez prawa do odszkodowania w razie zaistnienia przyczyn od niego niezależnych. Ze zmianami można zapoznać się na stronie internetowej https://niepołomice.pzw.pl/ lub w siedzibie ZK Niepołomice w godz. urzędowania.
4. ZK Niepołomice nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki w czasie wędkowania oraz pozostawione albo zagubione przedmioty.
5. Osobie posiadającej ww. zezwolenie i naruszającej jego warunki osoby uprawnione do kontroli mogą wpisać do zezwolenia adnotację.
6. W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich użytkownika.
7. Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pysków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
8. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
9. Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody sportowe,
prowadzone odłowy kontrolne lub zarybienie. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa.
10. W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak np. śnięte ryby, zmiana koloru wody, plamy olejowe, nienaturalny zapach, wędkarz powinien natychmiast zawiadomić o tym zarząd najbliższego koła lub okręgu PZW, policję albo najbliższy organ administracji publicznej.
II. ZASADY WĘDKOWANIA
- Wędka.
Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
a) jednym haczykiem z przynętą, albo
b) w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c) w metodzie spinningowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.
d) przy połowie ryb spod lodu:
- jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o
średnicy 20 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.
2. Przynęty.
a) Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
- przynęty sztuczne.
b) Zabrania się stosować, jako przynęt (zanęt):
- zwierząt i roślin chronionych,
- ikry.
c) Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.
d) Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich (np. ciasta i pasty). Do przynęt tych umownie zalicza się też sery.
e) Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej (z tolerancją do 2 mm).
3. Wędkowanie.
3.1. Zabrania się:
a) przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych,
b) sprzedawać złowionych ryb,
c) rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,
f) łowić metodą "szarpaka"
g) budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody użytkownika wody,
h) obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania,
i). używania drewnianych podpórek do wędek,
j). patroszenia ryb na terenie łowisk,
k). podmiany złowionych i zatrzymanych ryb.
3.2. Złowione ryby (z wyjątkiem łososiowatych) wolno przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach lub w specjalistycznych workach karpiowych. W siatkach nie wolno przechowywać większej ilości ryb niż wynika to z ustalonych limitów dobowych.
a) ryby łososiowate przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu,
b) każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby.
3.3. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie, z ostrożnością wypuszczone do wody.
3.4. W czasie połowu ryb metodą spinningową lub muchową zabrania się równoczesnego łowienia jakimikolwiek innymi metodami.
3.5. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.
3.6. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w pojemniku zapewniającym ich dobrostan lub w siatce jak w pkt 3.2.
III. DOZWOLONE METODY POŁOWU
- Metoda gruntowo-spławikowa.
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną 1 haczykiem z przynętą naturalną.
1.2. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania minimum 10m odstępów od innych wędkujących.
2. Metoda spinningowa
2.1. Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż
dwa haczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince.
2.2. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania minimum 25m odstępów od innych wędkujących.
3. Metoda muchowa
3.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm. Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.
3.2. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimum 25m odstępów od innych wędkujących.
4. Metoda podlodowa.
4.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka - dozwolone jest na jedną wędkę. W przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.
4.2. Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
4.3. Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
4.4. Złowione ryby, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Zabite ryby należy przechowywać w pojemnikach.
4.5. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących.
4.6. Zabrania się stosowania żywej lub martwej ryby (lub jej części), jako przynęty.
IV. PODSTAWOWE WARUNKI DOKONYWANIA AMATORSKIEGO POŁOWU RYB WĘDKĄ
na łowisku „Wola Batorska” i „Przylasek Rusiecki nr 6” w roku 2024.
1. Na łowisku „Wola Batorska” i „Przylasek Rusiecki” nr. 6 obowiązuje rejestr połowu ryb. Rejestr ten musi być prowadzony zgodnie z instrukcją prowadzenia rejestru połowu ryb.
2. Niedozwolony jest połów ryb, których długość
mierzona od początku głowy do najdalszego krańca
płetwy ogonowej nie przekracza wymiaru ochronnego który wynosi;
- karp do 35 cm i pow. 60cm
- lin do 25 cm,
- sandacz do 50 cm,
- szczupak do 50 cm,
- sum do 70 cm,
- węgorz do 60 cm,
- wzdręga do 15 cm,
- okoń do 20cm
- kleń, jaź do 25 cm
3. Ustala się następujące okresy ochronne ryb:
- sandacz od 1 stycznia do 31 maja,
- sum od 1 stycznia do 31 maja;
- szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia,
- węgorz od 1 grudnia do 31 marca.
4. Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień. Nie dotyczy węgorza.
5. Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.
6. Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich regulują odrębne przepisy zawarte w "Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego".
7. Naruszenie niniejszego Regulaminu przez wędkarza pociąga za sobą konsekwencje wynikające z Ustawy o rybactwie śródlądowym i Statutu PZW.
8. Limit dobowy (w godz. od 0.00 do 24.00) złowionych i zatrzymanych ryb do zabrania z łowisk:
a. karp - 2 szt.
b. szczupak lub sandacz - 1 szt.
c. ryby łososiowate - 3 szt.
d. lin - 2 szt.
e. leszcz (powyżej długości całkowitej 35 cm) - 5 szt.
f. sum - 1 szt.
g. węgorz - 2 szt.
h. karaś pospolity (złocisty) – całkowity zakaz zatrzymywania
i. amur - całkowity zakaz zatrzymywania
9. Łączna ilość zatrzymanych ryb wymienionych w pkt.8 ppkt.a i b nie może przekroczyć 2 szt. na dobę.
10.Łączna ilość ryb zatrzymanych nie wymienionych w pkt 8.ppkt. a do g nie może przekroczyć 5kg na dobę.
11. Łączny (na 1 zezwolenie) limit połowu ryb wymieniony w pkt 8 ppkt. a i b wynosi 15 szt. i pkt 8 pkt. c i d wynosi 15 szt.
Po wyczerpaniu łącznego limitu połowu ryb zezwolenie traci swoją ważność (zabrania się dalszego połowu ryb).
12. W przypadku zagubienia zezwolenia (duplikatów nie wydaje się) lub wyczerpania łącznego limitu ilościowego można nabyć nowe zezwolenie z następującymi ograniczeniami:
Łączny limit połowu ryb wymieniony w pkt 8 ppkt. a i b wynosi 10 szt. i pkt 8 ppkt. c i d wynosi 8 szt.
Po wyczerpaniu łącznego limitu połowu ryb zezwolenie traci swoją ważność (zabrania się dalszego połowu ryb).
13. Łączny (na 1 zezwolenie) limit połowu ryb dla członków uczestników wymieniony w pkt 8 ppkt. a i b wynosi 10 szt. i pkt 8 pkt. c i d wynosi 8 szt.
Po wyczerpaniu łącznego limitu połowu ryb zezwolenie traci swoją ważność (zabrania się dalszego połowu ryb). W 2024 r. umożliwiono nabycie zezwolenia dla członków uczestników za symboliczne 1 zł – bez prawa do zabierania ryb. W przypadku takiego zezwolenie limit = 0szt!
14. W przypadku złowienia niżej wymienionych gatunków, podobnie jak w przypadku wszystkich gatunków obcych, absolutnie nie można ich wpuszczać ani do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód, a złowione okazy najlepiej niezwłocznie uśmiercić: babka bycza, babka łysa, babka rurkonosa, babka szczupła, bass słoneczny, Channa argus, czebaczek amurski, Faxonius rusticus, gambuzja kropkowana, gambuzja pospolita, krab wełnistoręki, moron biały, Orconectes virilis, przydenka żebrowana, rak luizjański, rak marmurkowy, rak pręgowaty, rak sygnałowy, sumik czarny, sumik karłowaty, sumik koralowy, trawianka.
15. Zabrania się:
a. połowu ryb w okresie 01 I do 15 III (włącznie) z wyjątkiem połowu pod lodem.
b. spinningowania od 16 III do 30 IV
c. połowu ryb w okresie 01 XI do 31 XII z wyjątkiem połowu ryb na spinning, żywą lub martwą rybkę (lub jej części) oraz połowu pod lodem.
d. połowu ryb ze środków pływających oraz wywożenia przynęty i zanęty w jakikolwiek sposób
e. wędkowania po zarybieniu zgodnie z informacją zamieszczoną na tablicach informacyjnych na łowisku i na stronie internetowej https://niepołomice.pzw.pl/
VI. INSTRUKCJA PROWADZANIA REJESTRU POŁOWU RYB:
1. Przed przystąpieniem do połowu ryb należy wypełnić długopisem w rejestrze kolumnę; „Data połowu” (dzień i miesiąc) i symbol łowiska;
- symbol WB - łowisko „Wola Batorska”,
- symbol PR 6 – łowisko „Przylasek Rusiecki” zbiornik nr6,
2. Każda ryba z gatunku objętego limitem dobowym określonym przez Zezwolenie na amatorski połów ryb w Rozdziale IV, pkt. 8 ppkt. od a do h po złowieniu i zatrzymaniu musi być niezwłocznie (przed ponownym zarzuceniem wędki do wody) odnotowana w rejestrze połowu w odpowiedniej kolumnie; „Gatunek”, „Godzina” i „Długość” (każda ryba w osobnej linii) .
3. Warunkiem otrzymania zezwolenia na kolejny rok jest zwrócenie niniejszego zezwolenie w trakcie opłacania składki członkowskiej.
4. Nie przestrzeganie podstawowych warunków dokonywania amatorskiego połowu ryb przez osobę dokonującą połowu ryb stanowi naruszenie Ustawy o rybactwie śródlądowym i Statutu PZW.
VII. Zezwala się członkom Koła z aktualnym Zezwoleniem na używanie sprzętu pływającego do prac gospodarczych.
VIII. Członkom ukaranym jakąkolwiek karą przez sąd koleżeński w roku bieżącym, w roku kolejnym zostanie zastosowana odmowa nabycia Zezwolenia Połowu na Łowiska Koła.
IX. Zawody wędkarskie członków Koła.
Dokładne terminy zawodów będą podawane na stronie internetowej Koła.
Na zawodach gruntowych i spławikowych zawodnicy muszą dysponować siatką okrągłą o średnicy obręczy minimum 40 cm, lub prostokątną o przekątnej minimum 50 cm, o długości pozwalającej na jej zanurzenie na min.2m.
1. Podlodowe, przełom stycznia i lutego, Wola Batorska, godz. 8.00
2. „Puchar Komendanta SSR” – ………..Wisła, Most Wandy, sen. 2 wędki, gruntowe.
3. Rozpoczęcie sezonu, …………………, spławikowe, Wola Batorska, sen.,jun.
4. Feederowe Mistrzostwa Koła …………….. Wola Batorska, godz. 7.00 (seniorzy)
5. Spławikowe Mistrzostwo Koła …………….. godz.6:00, PR nr. 6 (sen. 2 tury, jun. 1 tura)
6. „Puchar Skarbnika” …………… Wisła w Piekarach, godz. 6.00 gruntowe, 2 wędki (sen.)
7. Nocne zawody gruntowe ……………., Wola Batorska, godz. 17.00 (sen. 2 wędki)
8. Spławikowe zawody seniorów 60+ ……………. godz. 7.00, Wola Batorska, spławikowe, tylko dla członków Koła posiadających roczne zezwolenie połowu.
9. Karpiowe Mistrzostwa Koła (wg. zasad organizacji tego typu zawodów w PZW) żwirownia Piotr Iwulski …………… godz 7.00,
10. Nocne zawody aktywu koła ……….. godz. 17:00, PR6, gruntowe - 2 wędki
11. „Puchar Prezesa” …………….. Wisła w Piekarach, godz. 6.00 gruntowe, 2 wędki (sen.)
12. Zakończenie sezonu …………… godz. 8:00, Wola Batorska (sen., jun.) - spławikowe.
13. Zawody spinningowe ………………. godz. 8.00 PR.6. sen
14. Międzyszkolne zawody wędkarskie szkół podstawowych z terenu MiG Niepołomice, drugi dzień Dni Niepołomic, sobota godz. 9.00, Wola Batorska, spławikowe.
Startowe 30 zł płatne w dniu zawodów (nie dot. młodzieży do 18lat).
Zgłoszenia zawodników do 3 dni przed zawodami w formie SMS-a pod nr. tel: 781 999 407 (wystarczy treść np.; „Zawody rozpoczęcia sezonu, Jan Kowalski”).
Na zawodach odbywających się na Łowiskach Koła obowiązuje zezwolenie na te wody.
W dniu zawodów zbiornik zamknięty do czasu zakończenia zawodów.
Zarząd Koła zastrzega sobie prawo do zmiany terminu zawodów oraz zamknięcia stawu w celu przeprowadzenia innych zawodów.
X. INFORMACJE KOŃCOWE
1. Do spraw regulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Statutu Polskiego Związku Wędkarskiego, a także obowiązującego powszechnie prawa, w tym:
- Ustawy prawo wodne,
- Ustawy prawo ochronie środowiska,
- Ustawy o rybactwie śródlądowym,
- Ustawy prawo o stowarzyszeniach,
- Ustawy o ochronie przyrody,
- Ustawy o ochronie zwierząt,
- Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt,
- Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej roślin,
- Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (z późniejszymi zmianami).
XI. Na terenie całego Przylasku Rusieckiego, również na terenie naszych łowisk PR5 i PR6, obowiązuje opłata za postój przyczepami campingowymi. Stosowną opłatę wnosi się w siedzibie ZO Kraków, lub za pośr. systemu e-zezwolenia na stronie internetowej Okręgu Kraków.
XII. Zarząd Koła PZW Niepołomice zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w ciągu roku do niniejszego zezwolenia bez prawa do odszkodowania w razie zaistnienia przyczyn od niego niezależnych. Za przyczyny niezależne rozumie się w szczególności utratę prawa do używania danego zbiornika wodnego z powodu wygaśnięcia umowy lub wypowiedzenia umowy przez drugą jej stronę. Ze zmianami można zapoznać się na stronie internetowej Koła lub siedzibie Koła w czasie jego urzędowania.
XIII. Nabycie zezwolenia jest równoznaczne z akceptacją powyższych warunków.